Bardzo często mówimy o lecie wraz z nastaniem pierwszych upalnych dni. Jednak kalendarzowe lato zaczyna się dopiero na przełomie 21i 22 czerwca- czyli w ostatnich dniach miesiąca. W krajach słowiańskich przypadające na te dni przesilenie letnie nazywane było Nocą Kupały. Czy wiecie jakie zwyczaje związane były z obchodami tego święta?
Noc Kupały
Letnie przesilenie Słońca wypada zazwyczaj w przedziale 21-22 czerwca, wtedy właśnie występuje najkrótsza noc w roku. Zanim w Europie zapanowała religia chrześcijańska tego dnia obchodzone były podobne święta znane między innymi jako Midsommar, Mittsommerfest czy Midsummer. Wraz z przejmowaniem coraz większej władzy przez kościół, znane dotychczas święta zyskały nowe nazwy. W ten sposób możliwe było dopasowanie istniejących już, zakorzenionych w kulturze tradycji do wiary chrześcijańskiej. Stąd właśnie inna nazwa na Noc Kupały, Noc Świętojańska- od przyjętej oficjalnie wigilii świętego Jana.
Noc Kupały poświęcona była przede wszystkim świętowaniu na cześć ognia, lecz nie zapominano także o słońcu i księżycu. Było to niezwykle radosne święto urodzaju i płodności. Miłość i radość to główne emocje towarzyszące kupalnocce. Coraz częściej wspomina się o tym, że jest to nasza tradycyjna słowiańska wersja popularnych obecnie walentynek.
Zwyczaje letnie
Choć przed długi czas tradycje związane z przesileniem letnim zostały zapomniane, coraz więcej ludzi zaczyna interesować się historią i tradycjami Słowian. Dzięki temu organizowanych jest coraz więcej imprez z okazji Nocy Kupały. Zgodnie z tradycją w nocy palone są wielkie ogniska, do których dorzucane są starannie przygotowane zioła.
Jest to również idealny czas na wróżby związane z miłością i małżeństwem. Jednym z bardziej znanych zwyczajów było puszczanie wianków na wodę przez niezamężne dziewczęta. Jeśli wianek rzucony na wodę przez pannę został prędko wyłowiony przez kawalera, zwiastowało to niechybne zamążpójście. Jeśli zaś wianek ruszył z prądem rzeki- małżeństwo nie znajdowało się w jej najbliższej przyszłości.