Na półkach w sklepach pojawia się coraz więcej przeróżnego rodzaju peelingów do skóry głowy. Choć może się wydawać, że peeling to jedynie fanaberia tak zwanych włosomaniaczek- odpowiednio dobrany może znacząco poprawić wygląd włosów i poprawić stan skóry głowy. O co więc właściwie chodzi z tymi peelingami?
Czym jest peeling trychologiczny?
Peeling trychologiczny czyli peeling skóry głowy ma za zadanie przede wszystkim usunąć martwe komórki naskórka. Sam szampon może być niewystarczający w dokładnym oczyszczaniu skóry głowy, bardzo często sama piana dokładnie umyje jedynie włosy, a nagromadzony martwy naskórek pozostanie na powierzchni głowy.
Jakie są więc zalety regularnego stosowania peelingu? Przede wszystkim pomaga regulować proces złuszczania naskórka oraz odnawiania. Jest to niezbędne w przypadku chociażby uporczywego łupieżu. Peeling dokładnie czyści naskórek nie tylko z martwej warstwy komórek ale także z nagromadzonego tam kurzu, sebum oraz nadbudowy kosmetyków. Dlatego należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu, szczególnie jeśli regularnie korzystacie z pianek, suchych szamponów oraz lakierów do włosów.
Masaż głowy działa pobudzająco na mikrokrążenie, dzięki czemu cebulki są dotlenione a włosy uniesione u nasady. Odblokowuje także ujścia mieszków włosowych, dzięki czemu możliwy jest ich szybszy wzrost oraz nawet pojawienie się nowych włosów. Dzięki temu wiele osób zauważa zagęszczenie się włosów, nawet bez stosowania wcierek na porost.
Jaki kosmetyk wybrać?
Skoro już wiemy, że stosowanie peelingu ma wiele zalet w jaki sposób wybrać ten odpowiedni? Na rynku znajdziemy przede wszystkim peelingi mechaniczne, chemiczne- czyli enzymatyczne oraz kwasowe. Jednak to nie koniec możliwości, gdyż do wyboru mamy także peelingi mieszane a także szampony peelingujące. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych potrzeb, czasu jaki możemy poświęcić na pielęgnację skóry głowy oraz jej delikatności.
Peelingi mechaniczne to najbardziej podstawowy sposób na oczyszczanie. Zawierają w sobie drobne cząsteczki ścierające. Najczęściej są to pestki moreli, łupiny orzecha włoskiego ale także suszone zioła jak jałowiec, łopian czy tymianek. Możemy się także spotkać z peelingami zawierającymi glinkę lub węgiel aktywny. Peeling mechaniczny jest najbardziej intensywny ze wszystkich, dlatego nie będzie wskazany dla osób z trądzikiem oraz delikatną skórą głowy. Z kolei w przypadku osób posiadających gęste włosy dokładne wypłukanie drobinek może okazać się niezwykle żmudnym zadaniem.
Dobrą alternatywą są więc peelingi chemiczne. Zamiast ścierających drobinek używają one składników rozpuszczających martwy naskórek. Wśród peelingów chemicznych znajdziemy peelingi kwasowe, czyli zawierające na przykład kwas glikolowy, salicylowy lub mlekowy. Sprawdzi się przede wszystkim przy wszelkich problemach skórnych jak łojotok i łupież.
Peelingi enzymatyczne są intensywne w działaniu, dzięki temu pobudzają produkcję komórek. Sprawdzą się przy każdym rodzaju skóry głowy, szczególne dla osób którym zależy na zagęszczeniu włosów oraz ich zapuszczeniu. Podobne działanie wykazują także peelingi z mocznikiem.
Dla osób niezdecydowanych lub lubiących działania różnych peelingów do wyboru jest także wiele peelingów mieszanych. Łączą one w sobie zalety wielu produktów- bardzo często kierowane są do konkretnych potrzeb np. peelingi przeciwłupieżowe, stymulujące wzrost włosów czy kojące dla podrażnionej skóry głowy.
Osoby, które nie mają zbyt wiele czasu lub zwyczajnie lubią kosmetyki wielozadaniowe z pewnością pokochają szampony peelingujące. Specjalny szampon pomoże dokładnie oczyścić skórę głowy oraz długość włosów, i to wszystko podczas jednego mycia. Warto jednak wspomnieć, że po taki specjalny szampon warto sięgać raz w tygodniu- nie przy każdym myciu.