Agregaty, często określane jako sprężarki, gwarantują sprawne funkcjonowanie mroźni, jednak stosuje się je także w innych gałęziach przemysłu. Jak działają takie urządzenia? Z jakich elementów składają się profesjonalne agregaty?
Czym są agregaty chłodnicze?
Agregaty mają na celu generowanie oraz utrzymywanie na odpowiednim poziomie niskiej temperatury w obrębie komory chłodniczej. Stosuje się je w zakładach produkcyjnych, przetwórniach, magazynach owoców i warzyw czy też ośrodkach zdrowotnych. Stanowią ponadto podstawowe wyposażenie samochodów, służących do przewozu żywności, środków leczniczych oraz wyrobów chemicznych. Podstawowy podział agregatów dotyczy funkcji, które mają spełniać. Modele przeznaczone do wody lodowej wykorzystują glikol jako czynnik chłodniczy, co zapewnia ich efektywne działania. Tego typu modele mają zastosowanie m.in. w zakładach produkcyjnych. Działanie agregatów absorpcyjnych opiera się natomiast na gazie ziemnym lub odpadowym cieple. Ich największe zalety to niskie koszty utrzymania. Ostatni typ agregatów stanowią urządzenia skraplające, o wysokiej efektowności pracy. Dedykowane są one głównie sklepom, barom bądź chłodniom.
Agregat chłodniczy – zasady działania
Agregaty chłodnicze składają się m.in. ze skraplacza i parownika, które odpowiadają za przemianę czynnika chłodzącego, przechodzącego kolejno przez sprężarkę i zawór dławiący, zmieniający ciśnienie. Uzupełnieniem całego mechanizmu są elementy elektroniczne, dzięki którym można monitorować pracę urządzenia i sterować instalacją. Agregaty mają za zadanie ciągłą przemianę stanu skupienia czynnika chłodniczego, gdyż płyn ten determinuje odprowadzanie energii cieplnej, a w konsekwencji – obniżenie temperatury.
Agregaty chłodnicze – budowa
Dostępne w naszej ofercie agregaty składają się z:
- parownika – utrzymuje odpowiednie ciśnienie i niską temperaturę, od niego rozpoczyna się zmiana stanu skupienia czynnika chłodniczego,
- sprężarka (spiralna albo tłokowa) – główna część urządzenia,
- skraplacz (wodny lub powietrzny),
- odolejacz – wytrąca płyn unoszony przez parowy czynnik chłodniczy dzięki czemu olej nie osiada na wymiennikach; montowany między sprężarką a skraplaczem,
- zbiornik – zabezpiecza przed zmieniającym się zapotrzebowaniem na czynnik chłodniczy,
- pozostałe elementy – tłumiki, zawory itp.
Agregat chłodniczy – cena
W naszej ofercie znaleźć można profesjonalne agregaty chłodnicze skraplające o dużym zakresie pracy. Są one wydajne, wytrzymałe, a sam montaż nie powinien sprawić problemu. Cena konkretnego urządzenia zależy od wielu parametrów. Za agregat chłodniczey z zakresem pracy od -20 do 10 stopni Celsjusza, wydajnością nominalną przy odparowaniu -10 C 1701 i pojemnością zbiornika 2,3 l trzeba zapłacić około 3000 zł. W przypadku modelu od -40 do -10 st. C, wydajności 687 i pojemności 1,1 l cena ta wynosi mniej więcej 1800 zł. Dystrybucją agregatów zajmujemy się od 15 lat i dostarczamy urządzenia producentom, działającym w Polsce i poza jej granicami. Każdy klient może liczyć na profesjonalne doradztwo w doborze urządzenia o parametrach, które w największym stopniu usprawnią pracę firmy. Nasza oferta to nie tylko agregaty, ale ponadto pompy ciepła, wentylatory, kurtyny powietrza, elementy grzejne itp.
Nasza oferta to świetnej jakości, profesjonalne agregaty chłodnicze. Każde urządzenie posiada dokładną specyfikację techniczną, co ułatwia wybór najlepszego rozwiązania dla prowadzonej firmy. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą znajdującą się na elgracool.pl.