Kołdry obciążeniowe stają się coraz bardziej popularnym wyborem wśród osób szukających naturalnych sposobów na relaks. Dzięki stymulacji czucia głębokiego, kołdra taka wpływa pozytywnie na nastrój, odczucia bólowe oraz sen.
Dla kogo?
Kołdry obciążeniowe, znane również jako kołdry sensoryczne początkowo stosowane były w terapii osób autystycznych oraz z zespołem Aspergera. Tego typu stymulacja bardzo dobrze sprawdza się również w przypadku osób z ADHD. Dodatkowe dociążenie wielu osobom pomaga wyciszyć organizm i myśli, dzięki czemu możliwy jest spokojniejszy i zdrowszy sen.
Jednak nie tylko osoby neuroatypowe mogą zyskać z użytkowania kołdry obciążeniowej. Wciąż przeprowadzane są badania, które potwierdzają skuteczność jej użytkowania również w innych przypadkach. Odpowiednio mocny nacisk zmniejsza pobudliwość układu autonomicznego, dzięki czemu spada poziom lęku oraz stresu związanego z pobudzeniem. Zauważalne jest obniżenie tętna oraz osłabienie reakcji somatycznych.
Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie dla osób borykających się ze stresem, problemami z zaśnięciem lub spaniem. Kołdry takiej nie musimy używać jedynie w łóżku podczas snu. Spełni swoje zadanie również gdy będziemy relaksować się na fotelu czy sofie czytając ulubioną książkę czy oglądając film.
Jak dobrać?
Każda kołdra różni się od siebie wielkością i przede wszystkim ciężarem. Wielkość powinniśmy dobierać oczywiście do wzrostu osoby użytkującej. Ważne również aby odpowiednio zakrywała ciało. Warto więc kierować się rozmiarem kołdry używanej do tej pory.
Drugim niezwykle ważnym parametrem kołdry jest jej waga. Idealnie powinna wynosić 5% do nawet 15% wagi ciała osoby użytkującej. Na początku warto zdecydować się na lżejszą kołderkę, i ewentualnie stopniowo przechodzić do cięższych modeli.
Ważne jest również aby stopniowo rozpoczynać przygodę z kołdrą sensoryczną. Nie każdy organizm będzie zadowolony od razu z całej nocy. Pierwsze dni warto zaczynać od krótszych sesji, po 15 minut i z czasem wydłużać je aż poczujemy się na tyle pewnie żeby pod nią spać.